PHP DERSLERİ - PHP NEDİR?

PHP : Hypertext Preprocessor (Türkçe: Üstünyazı Önişlemcisi ) (Aslen: Personal Home Page - Kişisel Ana Sayfa) , genel ağ için oluşturulmuş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, HTML içerisine gömülebilen betik ve programlama dilidir.

PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden, sayfasına ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. İnsanlar kısa zamanda bununla ilgilenmeye ve bu konuyla ilgili sorular sormaya başladıklarında, Rasmus kararını verdi ve bir betik motoru oluşturdu. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1'i biçimlendirmiş oldu. Adını duyurdukça bir grup yazılım geliştirmecinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu ve PHP3 ortaya çıktı.

Daha sonraları yeniden ele alınması gerekti ve Zend motoru PHP4'ü oluşturdu. Artık PHP önünde pek engel bulunmuyordu, böylece PHP daha ünlenmeye başladı. Günümüzde PHP, bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, yapay sinir ağlarından matematiksel sistemlere, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılır.

Hemen hemen tüm platformlar üzerinde çalışmasından dolayı son derece esnek bir proğramlama dilidir (windows, linux, solaris mac os, free BSD, HP-UXOpenBSD).

Açık kaynak kod ile geliştirilmesinden dolayı, geliştiriciler PHP üzerin de ek modül oluşturabilirler.

 

Adınız

Eposta

Mesaj

2459

Güvenlik No

REKLAM
KATEGORİ
POPÜLER MAKALE