HTML ARKAPLAN(bgcolor)RENKLERi-ARKAPLAN RESİM

Web sayfanızın arkaplan rengini ve tabloların arkaplan renklerini değiştirmek için "bgcolor" parametresine o rengin ingilizce adını (blue, yellow, white, black gibi) ya da onaltılık sistemde hazırlanmış renk kodunu girmeniz yeterlidir. Arkaplan rengi şu şekilde değiştirilir.

<body bgcolor="Limegreen" style="color:white">

............

Bu kısımda diğer sayfa elemanları bulunur.

...........

...........

</body>

ÇIKTI:

backgorund

Bu kodlama ile sayfa arkaplanı açık yeşil olarak değiştirilir. Burada "bgcolor" için Limegreen yerine onun hexadesimal(onaltılık) RGB kodu olan (#41A317) da yazılabilir. Hexadesimal sayı sistemi 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F elemanlarından oluşur.

Önemli bir noktada webtarayıcılar varsayılı font color olarak siyah gelir. seçtiğiniz renklere bazen siyah renk uyumlu olmaz websayfasının tümünde geçerli renk için (body) etiketinde (style="color:white")tanımlama ile sayfamızda fontların rengini beyaz belirledik.

Burada RGB sisteminden de bahsedelim. RGB, Red-Green-Blue (Kırmızı-Yeşil-Mavi) ışık renklerinin karışımı ile diğer renklerin elde edilmesine dayalı bir renklendirme standardıdır. Her renk için hexadesimal sayılardan oluşan bir sayı çifti bulunmaktadır. Bu çiftlere verilen değere göre istenilen renk elde edilebilir

HTML renk örnekleri tablosu:

  Black   Gray   Silver   White
  Yellow   Lime   Orange   Fuchsia
  Red   Green   Blue   Purple
  Maroon   Olive   Navy   Teal

Sayfamızın arka planına sabit bir renk değil de bir resim eklemek istiyorsak kullanacağımız özellik background'dır.Kullanımı ise şu şelildedir <body background="Resmimizin yolu">

Resim yolundan kastımız, ekleyeceğimiz resmin bilgisayarımızdaki yoludur. Mesela masaüstünde deneme.jpg adlı bir resmimiz varsa eklenecek kodumuz : <body background="deneme.jpg"> olacaktır. Tabi eğer html dosyamız da masaüstünde ise. Masaüstünde değilse o anki konumunu, belirleyip yazmalıyız.

Uzantımız gif veya png gibi farklı bir uzantı ise onu da belirtmeliyiz.

<body background="test.png">

</body>

ÇIKTI:

background

Arkaplana resim verilirken dikkat edilecek nokta resimlerin tekrar etme özelliği var bundan dolayı şeçtiğimiz bazı resimlerin tekrar etmesinde arada resim geçişi olmadığı için çirkin bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. resimleri seçerken pattern resimleri seçerseniz bu olumsuz durumla karşılaşmazsınız.

Tablolarda arkaplan rengi kullanımı


<table bgcolor="#cccccc" border="1"><tr>
<td>hexadecimal renk kullanarak gri arkaplan "#cccccc"</td>
</tr></table>

<table bgcolor="rgb(29,134,29)" border="1"><tr>
<td>RGB değerlerini kullanarak yeşil renkli bir tablo "rgb(29, 134, 129)"</td>
</tr></table>

<table bgcolor="orange" border="1"><tr>
<td>Renk adı kullanarak belirlenen turuncu arkaplan</td>
</tr></table>

ÇIKTI:

hexadecimal renk kullanarak gri arkaplan "#FF0000"
RGB değerlerini kullanarak arkaplanı yeşil renkli bir tablo "rgb(29,134,29)"
Renk adı kullanarak belirlenen turuncu arkaplan

Adınız

Eposta

Mesaj

158

Güvenlik No

REKLAM
KATEGORİ
POPÜLER MAKALE