EN İYİ HTML EDİTOR

Bir web sitesi geliştirmek istiyorsanız, HTML ve CSS kullanarak web sayfaları oluşturmaya başlamak için ihtiyacınız olan ilk şey HTML düzenleyicisidir. Elbette, bir web sitesi oluşturmak için Windows Not Defteri'ni kullanabilirsiniz, ancak bu konu için uygun, rahat veya güzel olmaz. Önemli bir şekilde, iyi bir HTML editörü iki şeyi çok iyi yapmalıdır: sözdizimi vurgulama (kodların renklendirilmesi) ve otomatik tamamlama. Doğal olarak ekstra bir özellik kabul edilir: örneğin, Sizin üretkenliğinizi artıracak ve uzun kodlamalarda yorgunluğu azaltacak bir dizi tema da mevcuttur.

HTML Editör nedir?


HTML düzenleyici, HTML kodunun oluşturulmasına yardımcı olan özel bir yazılım parçasıdır. Not Defteri ve TextEdit gibi metin editörlerine benzer şekilde, HTML editörleri de kullanıcıların ham metin girmesine izin verir.

HTML editörü web geliştirmenin önemli bir parçasıdır.

Profesyonel web geliştiricilerinin çoğu (hepsi değilse de), web sitelerini oluşturmak ve korumak için bir HTML düzenleyici kullanır. Bunun nedeni, iyi bir HTML düzenleyicinin verimliliği büyük ölçüde artırabilmesidir.

HTML Editör ve Metin Editör


Bir HTML editörü ile basit bir metin editörü arasındaki temel fark, HTML editörünün web sayfalarını hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmaya yardımcı olan daha fazla işlevselliğe sahip olmasıdır.

HTML'yi temel bir metin düzenleyici kullanarak kodlayabileceğiniz doğru olsa da, bir HTML düzenleyici hayatınızı daha kolay hale getirecektir. Örneğin, bir HTML düzenleyicisi bir açılış HTML etiketi yazdığınızı algılar, böylece sizin için kapanış etiketini otomatik olarak ekler, böylece gerekli yazma miktarını azaltır.

Bazı HTML editörleri, WYSIWYG modunda düzenlemenizi sağlayan bir "WYSIWYG düzenleyicisidir". Bu, bir web sitesi oluşturmayı son derece kolay hale getirebilir.

WYSIWYG Editör nedir?


Belki de soru "WYSIWYG modlu bir HTML düzenleyici nedir?" Olmalıdır. WYSIWYG,(What You See Is What You Get) "Ne Görüyorsanız Onu Alırsınız" anlamına gelir. Bir HTML düzenleyicisi WYSIWYG modundayken, HTML sayfası bir web tarayıcısıyla görüntüleniyormuş gibi işlenir. Tek fark, web geliştiricisinin sayfayı aynı anda düzenleyebilmesidir.

Çoğu WYSIWYG düzenleyicisi, geliştiricinin sayfa öğelerini "tıklayıp sürükleyerek" sayfa öğelerini taşımasına olanak tanır. Metni bir WYSIWYG düzenleyicisi ile biçimlendirmek, metni vurgulamak ve daha sonra "Kalın" butonuna (veya ihtiyacınız olan düğmeyi) tıklamak kadar basittir. Tıpkı Microsoft Word gibi bir kelime işlemci programında veya QuarkXpress gibi bir masaüstü yayıncılık uygulamasında olduğu gibi. bu, sayfayı düzenlerken sayfanın nasıl görüneceğini görmenizi sağlar. Web sayfanızın önizlemesini düzenlemek gibi bir şey.

Genellikle "WYSIWYG editörleri" olarak adlandırılsa da, bunlar WYSIWYG modlu bir HTML düzenleyicisi olarak daha iyi tanımlanır. Kullanıcı "Kod görünümü" ve "WYSIWYG görünümü" arasında geçiş yapabilir.

HTML Editörleri - Özellikler


HTML editörlerinin de farklı özellikleri vardır. Ancak, çoğu HTML editöründe bulunan bazı özellikler vardır. Örneğin, en temel HTML editörlerinin bile "otomatik tamamlama" özelliğini içermesi beklenir.

HTML editörlerinde görülen daha yaygın özelliklerden bazıları şunlardır:

Bunlar, bir HTML düzenleyicisi ararken karşılaşabileceğiniz birçok özellikten sadece birkaçıdır. Bazı özellikler hayatınızı gerçekten daha kolay hale getirebilir, bu yüzden biraz ekstra ödeme yapmak ve tam özellikli bir editör almak genellikle daha iyidir.

Bir web sitesini daha hızlı ve daha az hata yapmanıza yardımcı olacak ücretsiz bir HTML düzenleyicisi arıyorsanız, bu makale yardımcı olacaktır. Ücretsiz olarak mevcut olan en iyi HTML editörlerinden bazılarını ele alacağım.

Notepad++


html editor notepad++

Notepad++, resmi web sitesinden tamamen ücretsiz olarak indirilebilen bir açık kaynak kod editörüdür. Hem 32 bit hem de 64 bit sürümleri yalnızca Windows ile uyumludur. Bu ücretsiz HTML düzenleyicisinin yükleyici dosya boyutu, C ++ ile yazılmış dili (programlama) nedeniyle sadece 2,7 MB büyüklüğündedir .

Geniş topluluk ve küresel kullanıcılar arasındaki popülerliği nedeniyle Not Defteri'ni farklı dillerle kullanabilirsiniz. Kullanıcı arayüzü (UI) tamamen özelleştirilebilir ve kullanıcılar sözdiziminin nasıl vurgulanacağına ve katlanacağına karar verebilir. Kullanıcı arayüzü diğer meslektaşları kadar kolay görünmese'de, yine de kolay kulanacaksınız.

Önemli özellikleri

Sublime Text


html editor sublimetext

Sublime Text, içinde birçok programlama dili arayüzü barındıran, çapraz platform bir kaynak kod düzenleme ve metin editörüdür. Arayüzü Vim'den ilham alınarak tasarlanmıştır. Sublime-paketleri (Sublime-packages) yardımıyla fonksiyon özellikleri genişletilebilir ancak Sublime Text açık kaynaklı ya da özgür bir yazılım değildir. Buna rağmen genişleme paketlerinin pek çoğu özgür yazılım lisansı ile dağıtılmakta ve Sublime Text kullanıcılarının oluşturduğu topluluk tarafından geliştirilmektedir. Sürekli Kullanıyorsanız arada lisans alın diye mesaj verir.

Önemli özellikler

Visual Studio Code


html editor visual code

Visual Studio Code Microsoft tarafından Windows, Linux ve MacOS için geliştirilen bir kaynak kodu düzenleyicisidir. Hata ayıklama, gömülü Git kontrolü, sözdizimi vurgulama, akıllı kod tamamlama, snippet'ler ve kod yeniden yapılandırma desteği içerir. Ayrıca özelleştirilebilir, böylece kullanıcılar editörün temasını, klavye kısayollarını ve tercihlerini değiştirebilir. Resmi indirme işlemi tescilli bir lisans altında olmasına rağmen, ücretsiz ve açık kaynaktır.

Önemli özellikler

Atom Editörü


html editor atom

Github açık kaynak yazılım sitesinde bulunan atom çoklu platform metin editörü adından da anlaşılacağı gibi bir kod editörüdür.

Atom daha kolay kod yazmak için üretilmiştir ve tamen ücretsizdir. Atom çıktığı günden bu yana 1.5 milyon kişi tarafından indirilmişitir ve 500,000 üzerinde insana ulaşmıştır.

Atom javascript, css ve node.js ile inşa edilmiş olan bir masaüstü proğram olarak bizlere sunulmuştur. Temelde proğramın herşeyi özelleştirilebilir bir yapı üzerine inşa edilmişitir.

Bir çok eklentisi sayesinde kolay kullanım sunan atom editörü ilerleyen zamanlarda adını bize sıkça duyuracaktır.

Brackets – Free Text Editor


html editor bracket

Brackets, Web Sitesi Tasarımcıları ve Web arayüzü Geliştiricileri için en uygun açık kaynak kod düzenleyicisidir.

Web arayüzü Geliştirme için en iyi ücretsiz araçlardan biridir. Hafif, hızlı ve kullanımı kolaydır.

Brackets HTML, CSS ve JavaScript'te yazılmıştır.

Brackets metin editörü ile çalışmak o kadar kolaydır ki kodlamaya kolayca başlayabilirsiniz.

Brackets MIT Lisansı vardır ve ilk olarak 2014 yılında Adobe tarafından tanıtılmıştır. Şüphesiz en iyi HTML ve CSS Editör'dür. JavaScript desteği bile hızla büyüyor ve JavaScript dosyalarını düzenlemek için iyi miktarda uzantıya sahip.

En son güncellemede, PHP desteği de mevcut ve bu düzenleyiciyi kullanarak PHP kodunuzu da çalıştırabilirsiniz.

Komodo Edit (Ücretsiz)


html editor komodo edit

Komodo Edit dinamik programlama dilleri için ücretsiz metin editörü. ActiveState'in Komodo IDE yazılımına tamamlayıcı olarak 2007'de yayımlanan Komodo Edit, 4.3 sürümünden itibaren Open Komodo yazılımı üzerine geliştirilmeye başlanmıştır. Komodo Edit'in birçok özelliği gömülü bir Python yorumlayıcısından türetilmiştir.

Lütfen konu haricinde soru sormayın cevaplanmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Lütfen Yukarıda ki mesajları okuyun tekrar aynı soruları sormayın.

5327

KATEGORİ
 • HTML
 • CSS
 • PHP
 • JQUERY
 • PHOTOSHOP
 • JavaScript
 • Web Dünyası
 • Linux
 • MİTHRİL FRAMEWORK
 • Laravel
 • Git
 • React
POPÜLER MAKALE
 • HTML LİNK(Bağlantı)EKLEME - LİNK VERME
 • HTML YAZI VE RESİM ORTALAMA
 • HTML RESME LİNK VERME
 • HTML FORM OLUŞTURMA
 • CSS YATAY MENÜ YAPIMI
 • HTML RESİM EKLEME
 • CSS (BOYUT) GENİŞLİK VE YÜKSEKLİK (Width-Height)
 • HTML DİV ve SPAN NEDİR?
 • HTML ARKAPLANA MÜZİK EKLEME
 • KALİTE KAYBETMEDEN RESİMLERİ BÜYÜTME
ETİKET
WEBCEBİR © 2013 Tüm hakları saklıdır.