Single Page Application (SPA) Nedir?

Web uygulamalarının oluşturulmasının iki genel yolu olduğunu biliyorsunuzdur: bunlar çok sayfalı uygulamalar (MPA) veya tek sayfalı uygulamalar (SPA) olarak da tasarlanabilir. Ve hayattaki her şey gibi, her iki tasarım türünün de kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Tek Sayfalı Uygulamalar (SPA)


Tek sayfa uygulama, tarayıcıda çalışan ve kullanım sırasında sayfa yeniden yüklenmesini gerektirmeyen bir uygulamadır. Bu uygulamalar her gün milyonlarca kullanıcı tarafından fark edilmeden kullanılmaktadır. En büyük örnekler GitHub, Gmail, Google Haritalar ve hatta Facebook websiteleri.

Geleneksel olarak, bir kullanıcı bir web sayfasındaki bir bağlantıyı tıkladığında, tarayıcı sunucuya yeni bir sayfa için istek gönderir. Sunucu isteği aldığında, yeni sayfayı kullanıcının tarayıcısına gönderir. Bu, sık ve sıkıcı bir işlemdir, sık sık popüler siteler için sunuculara ağır yükler yerleştirir, çünkü web sayfasının tamamı için veriler her tıklamaya gönderilir.

Ancak, Tek Sayfa Uygulamaları (SPA) oyunu değiştiriyor. Günümüzün yüksek trafik alan sitelerinden ve sosyal medya platformlarından birçoğu, tüm bilgilerin ayrı sayfalar olarak yüklenmek yerine tek bir sayfaya yüklenmesini sağlayan SPA'ları benimsemektedir.

"Tek Sayfa" (SPA) nereden geliyor?


Tek Sayfa Uygulamasının arkasındaki temel kavram, tarayıcının yalnızca bir URL kullanmasıdır. Bu, tarayıcınızın adres çubuğundaki konum değişmeden sitenin etrafında sıçrama yapabilir, formları doldurabilir veya normal bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Bu kullanıcının bakış açısından basit bir şey, ancak programcı için zorluk düzeyi var.

Tek Sayfa Uygulamaları (SPA) nelerdir?


Bir tek sayfa uygulama (SPA) web tabanlı bir uygulama olmasıdır tarayıcı içinde önceden yükler . Bunu yaparken, SPA tam web sayfasının sürekli olarak yeniden yüklenmesi ihtiyacını ortadan kaldırır ve her kullanıcı etkileşimi için yalnızca ilgili içeriği dinamik olarak yeniden yükler. Bu , farklı gezinme bölümleri arasında geçiş yaparken daha hızlı bir kullanıcı deneyimi ile sonuçlanır.

En popüler web sitelerinin çoğu, Google’ın Gmail, Google Maps ve Google Drive gibi araçlarının birçoğunu içeren SPA’lar olarak işlev görür. Facebook ve Twitter da dahil olmak üzere sosyal medya devleri de SPA olarak inşa edildi. SPA'ların işlevselliği tarayıcıda işlendiğinden, bu tür bir uygulama her zaman React, Angular, Vue, Ember.js, Meteor.js, Mithril.js veya Knockout.js gibi ön uç çerçeveler kullanılarak yapılır.

Tek Sayfalı (SPA) Uygulamaların Avantajları:


Dünyanın en iyi web sitelerinin çoğunun arkasındaki beyinlerin kanıtlayabildiği gibi, SPA'ların hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için sayısız faydaları vardır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

Tek Sayfa(SPA) Uygulamalarının Dezenvantajı


Hem geliştiriciler hem de kullanıcılar, SPA'ların geleneksel çok sayfalı uygulamalara göre sayısız avantajlarından yararlanırken, SPA'ların dezavantajları vardır. Bu dezavantajların bazıları şunlardır:

Tek Sayfa Uygulamalarını Ne Zaman Kullanmalı?


Hızlı ve kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlayan siteler için, SPA'ler çok uygun olabilir. Facebook ve Twitter gibi sitelerin gösterdiği gibi sosyal ağlar, SPA'ların kullanıcıları nasıl çekebileceğine dair güçlü örneklerdir. Geliştiriciler, SPA'ları mobil uygulamalar için bel kemiği olarak da kullanabilir , böylece kullanıcılara birden fazla cihazda tutarlı bir deneyim sunar. React Native gibi platformlar arası çerçevelerle, SPA'lar hızlı ve kolay bir şekilde mobil cihazlara taşınabilir.

Uygulamanız öncelikli olarak blog veya standart web siteleri gibi statik içerik gösteriyorsa, tek sayfalık bir uygulama en uygun maliyetli çözüm olmayabilir. Bununla birlikte, oldukça dinamik deneyimler için, SPA’lar ağır kaldırma işleminin çoğunu sunucularınızdan istemci tarayıcılara taşıyabilir.

Çok Sayfalı Uygulama (MPA)


Çok sayfalı uygulamalar daha klasik bir mimariye sahiptir. Her sayfa sunucuya bir istek gönderir ve tüm verileri tamamen günceller. Bu veriler küçük olsa bile. Böylece, aynı unsurları sergilemek için verimlilik harcanır. Buna göre, bu hız ve performansı etkiler. Birçok geliştirici hızı artırmak ve yükü azaltmak için JavaScript / jQuery kullanıyor. İyi bir örnek, bir çevrimiçi mağazada filtreler kullanırken sayfayı yeniden yüklemeden ürünleri güncellemektir. Çok daha rahat ve en önemlisi daha hızlı. Çok Sayfalı Uygulamanın (MPA) Temel Yararları:

MPA kullanmanın dezenvatajı


MPA veya SPA Kullanma


Her mimarinin avantajları ve dezavantajları vardır ve Kulanılmaları belirli bir proje türü için çok uygundur. SPA, bitmiş koda dayalı bir mobil uygulama geliştirme hızı ve kabiliyetiyle ayırt edilir. Ancak aynı zamanda SPA'nın zayıf SEO optimizasyonu var. Bu nedenle, bu mimari, arama motoru optimizasyonunun önemli olmadığı SaaS platformları, sosyal ağlar, kapalı topluluklar için mükemmel bir yaklaşımdır.

MPA, çevrimiçi mağazalar, iş siteleri, kataloglar, pazarlar vb. İçin daha uygundur. İyi optimize edilmiş bir MPA yüksek bir hıza sahiptir, ancak bir mobil uygulamanın geliştirilmesini kolaylaştırmaz. Doğru mimari MPA ve SPA, ölçeklenebilir web uygulamaları geliştirmek için çok uygundur.

Lütfen konu haricinde soru sormayın cevaplanmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

8297

KATEGORİ
 • HTML
 • CSS
 • PHP
 • JQUERY
 • PHOTOSHOP
 • JavaScript
 • Web Dünyası
 • Linux
 • MİTHRİL FRAMEWORK
 • Laravel
POPÜLER MAKALE
 • HTML LİNK(Bağlantı)EKLEME - LİNK VERME
 • HTML YAZI VE RESİM ORTALAMA
 • HTML RESME LİNK VERME
 • HTML DİV ve SPAN NEDİR?
 • HTML FORM OLUŞTURMA
 • HTML RESİM EKLEME
 • HTML KAYAN RESİM VE Marguee KULLANIMI
 • CSS (BOYUT) GENİŞLİK VE YÜKSEKLİK (Width-Height)
 • HTML ARKAPLANA MÜZİK EKLEME
 • CSS YATAY MENÜ YAPIMI
ETİKET
WEBCEBİR © 2013 Tüm hakları saklıdır.