World Wide Web Nedir?

World Wide Web (WWW), HTML olarak biçimlendirilmiş ve HTTP yoluyla erişilen bir çevrimiçi içerik ağıdır. World Wide Web ("WWW", "Web" veya "W3" olarak bilinir), ağ üzerinden erişilebilen bilginin evreni, insan bilgisinin somutlaşmış halidir.

Terim, İnternet üzerinden erişilebilen, birbirine bağlı tüm HTML sayfalarını ifade eder; ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri içerebilir; ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

Kullanıcılar, bu sitelerin içeriğine, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları vb. Gibi aygıtlarını kullanarak dünyanın herhangi bir yerinden erişebilirler. WWW, İnternet ile, cihazınıza metin ve medyanın alınmasını ve görüntülenmesini sağlar.

world wide web

World Wide Web, genellikle "Web" olarak adlandırılır. World Wide Web, İnternet değildir. World Wide Web, İnternet’in sağlayabileceği hizmetlerden sadece biridir, Internet’te çalışan bir hizmettir.

Gelişimin Kısa Tarihi


Araştırmacı Tim Berners-Lee, 1980'lerin sonunda ve 1990'ların başında Dünya Çapında Ağ'ın gelişmesine öncülük etti. Orijinal çekirdek web teknolojilerinin prototiplerini oluşturmaya yardımcı oldu ve "WWW" terimini kullandı. Web siteleri ve web'de gezinme , 1990'ların ortalarında popülaritesini artırdı ve günümüzde internetin kilit kullanımı olmaya devam ediyor.

Web Teknolojileri Hakkında


WWW, internet ve bilgisayar ağlarının birçok uygulamasından sadece biridir. Bu üç temel teknolojiye dayanıyor:

Bazı insanlar iki terimi birbirinin yerine kullanabilse de, World Wide Web, internetin üstüne inşa edilmiştir ve internetin kendisi değildir. internetten ayrı popüler uygulama örnekleri:

World Wide Web ve İnternet arasındaki fark:


Bazı insanlar "internet" ve "World Wide Web" terimlerini birbirlerinin yerine kullanırlar. Onlar aynı şey olduğunu düşünüyorlar, ama öyle değil. İnternet, WWW’den tamamen farklıdır. Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler vb. Gibi dünya çapında bir cihaz ağıdır. Kullanıcıların, diğer kullanıcılara e-posta göndermelerini ve onlarla çevrimiçi sohbet etmelerini sağlar. Örneğin, bir e-posta gönderdiğinizde veya çevrimiçi biriyle sohbet ederken, interneti kullanıyorsunuzdur.

world wide web

Ancak, bilgi için google.com gibi bir web sitesi açtığınızda, World Wide Web'i kullanıyorsunuz; İnternet üzerinden bir sunucu ağı. Bir tarayıcı kullanarak bilgisayarınızdan bir web sayfası isteyebilirsiniz ve sunucu bu sayfayı tarayıcınıza oluşturur. Bilgisayarınıza bir program çalıştıran bir istemci (web tarayıcısı) denir ve diğer bilgisayardan (sunucu) ihtiyaç duyduğu bilgileri ister.

World Wide Web Nasıl Çalışıyor?


Şimdi, WWW’nin internete bağlı bir web sitesi koleksiyonu olduğunu anladık, böylece insanlar bilgi arayabilir ve paylaşabilir. Şimdi, nasıl çalıştığını anlayalım!

world wide web

Web, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi internetin temel istemci-sunucu formatına göre çalışır. Sunucular, kullanıcılar tarafından talep edildiğinde web sayfalarını veya bilgileri ağdaki kullanıcıların bilgisayarlarına depolar ve aktarır. Bir web sunucusu, web kullanıcıları tarafından istenen web sayfalarını bir tarayıcı kullanarak sunan bir yazılım programıdır. Bir sunucudan belge isteyen bir kullanıcının bilgisayarı, istemci olarak bilinir. Kullanıcının bilgisayarına yüklenen tarayıcı, kullanıcıların alınan belgeleri görmelerini sağlar.

world wide web

Tüm web siteleri web sunucularında saklanır. Tıpkı bir kişinin kiralık bir evde oturması gibi, bir web sitesi de bir sunucuda yer kaplar ve içinde saklanır. Bir kullanıcı Web Sayfalarını istediğinde, sunucu web sitesini barındırır ve web sitesi sahibinin de bunun için barındırma ücreti ödemesi gerekir.

Tarayıcıyı açıp adres çubuğuna bir URL yazdığınızda veya Google’da bir şey aradığınızda, WWW çalışmaya başlar. Bilgilerin (web sayfalarının) sunuculardan müşterilere (kullanıcıların bilgisayarları) aktarılmasında üç ana teknoloji vardır. Bu teknolojiler arasında Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML), Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) ve Web tarayıcıları bulunur.

Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML):
world wide web

HTML, web sayfaları oluşturmak için kullanılan standart bir işaretleme dilidir. HTML sayfalarını veya etiketlerini kullanarak web sayfalarının yapısını açıklar. Bu etiketler, "başlık", "paragraf", "tablo", "resim" ve benzeri içerik parçalarını düzenlemek için kullanılır. Bir web sayfasını açtığınızda HTML etiketlerini görmezsiniz; çünkü tarayıcılar etiketleri görüntülemez ve bunları yalnızca bir web sayfasının içeriğini oluşturmak için kullanır. Basit bir deyişle, HTML bir Web tarayıcısı üzerinden metin, resim ve diğer kaynakları görüntülemek için kullanılır.

İnternet Tarayıcısı:


world wide web

Yaygın olarak tarayıcı olarak bilinen bir web tarayıcısı, metin, veri, resim, video, animasyon ve daha fazlasını gösteren bir programdır. World Wide Web’de köprülü kaynakları tıklatmanıza izin veren bir yazılım arayüzü sağlar. Başlatmak için bilgisayarınızda yüklü olan Tarayıcı simgesini çift tıklattığınızda, World Wide Web'e bağlanır ve Google’da arama yapabilir veya adres çubuğuna bir URL yazabilirsiniz.

Başlangıçta, tarayıcılar yalnızca sınırlı potansiyelleri nedeniyle gezinmek için kullanıldı. Bugün, onlar daha gelişmiş; tarama ile birlikte bunları e-postayla göndermek, multimedya dosyalarını aktarmak, sosyal medya sitelerini kullanmak ve çevrimiçi tartışma gruplarına katılmak için kullanabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan tarayıcılardan bazıları Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari ve daha fazlasını içerir.

Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP):


Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP), WWW'nin sorunsuz ve etkili çalışmasını sağlayan bir uygulama katmanı protokolüdür. Bir istemci-sunucu modeline dayanmaktadır. İstemci, web sitesini barındıran web sunucusu ile iletişim kuran bir web tarayıcısıdır. Bu protokol, mesajların nasıl biçimlendirildiğini ve iletildiğini ve farklı komutlara yanıt olarak Web Sunucusu ve tarayıcının ne yapması gerektiğini tanımlar. Tarayıcıya bir URL girdiğinizde, Web sunucusuna bir HTTP komutu gönderilir ve istenen Web Sayfasını iletir.

world wide web

Tarayıcı kullanarak bir web sitesi açtığımızda, web sunucusuna bir bağlantı açılır ve tarayıcı sunucuyla HTTP üzerinden iletişim kurar ve bir istek gönderir. HTTP, sunucuyla iletişim kurmak için TCP / IP üzerinden taşınır. Sunucu, tarayıcının isteğini işler ve bir yanıt gönderir ve bağlantı kapatılır. Böylece, tarayıcı içeriği kullanıcı için sunucudan alır.

Lütfen konu haricinde soru sormayın cevaplanmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Lütfen Yukarıda ki mesajları okuyun tekrar aynı soruları sormayın.

8024

KATEGORİ
 • HTML
 • CSS
 • PHP
 • JQUERY
 • PHOTOSHOP
 • JavaScript
 • Web Dünyası
 • Linux
 • MİTHRİL FRAMEWORK
 • Laravel
 • Git
 • React
POPÜLER MAKALE
 • HTML LİNK(Bağlantı)EKLEME - LİNK VERME
 • HTML YAZI VE RESİM ORTALAMA
 • HTML RESME LİNK VERME
 • HTML FORM OLUŞTURMA
 • CSS YATAY MENÜ YAPIMI
 • HTML RESİM EKLEME
 • HTML DİV ve SPAN NEDİR?
 • CSS (BOYUT) GENİŞLİK VE YÜKSEKLİK (Width-Height)
 • HTML ARKAPLANA MÜZİK EKLEME
 • KALİTE KAYBETMEDEN RESİMLERİ BÜYÜTME
ETİKET
WEBCEBİR © 2013 Tüm hakları saklıdır.