ECMAScript 6 - ES6 - (ES 2015) Nedir?

ECMAScript 6.0 (bundan sonra ES6 olarak anılacaktır), JavaScript dili için yeni nesil bir standarttır ve resmen Haziran 2015'te yayınlandı. Yeni ismi ES 2015 olarak da geçer. Amacı, JavaScript dilini büyük, karmaşık uygulamalar yazmak ve kurumsal düzeyde bir geliştirme dili olmak için kullanılabilir hale getirmektir.

ECMAScript ve JavaScript arasındaki ilişki


Genel bir soru, ECMAScript ve JavaScript arasındaki ilişki nedir?

Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için geçmişe tekrar bakmamız gerekiyor. Kasım 1996’da, JavaScript oluşturucusu Netscape, dilin uluslararası bir standart olacağını umarak standardizasyon kuruluşu ECMA’ya JavaScript göndermeye karar verdi. Ertesi yıl ECMA, tarayıcı kodlama dili için standardı belirleyen ve sürüm 1.0 olan bu dile ECMAScript adını veren 262 standart belgenin (ECMA-262) ilk basımını yayımladı.

Standart, başlangıçtan beri JavaScript dili için geliştirilmiştir, ancak bunun JavaScript olarak adlandırılmamasının iki nedeni vardır. Bunlardan biri ticari markadır ve Java Sun'ın ticari markasıdır. Pazarlama açısından Nestcape java ismini kullanmıştır. Lisans sözleşmesine göre, yalnızca Netscape yasal olarak JavaScript adını kullanabilir ve JavaScript'in kendisi Netscape tarafından ticari marka olarak tescil edilmiştir. İkincisi, bu dili somutlaştırmak isteyen yapımcılar, dilin açıklığını ve tarafsızlığını sağlamaya yardımcı olan Netscape değil ECMA'dır.

JavaScript, Aralık 1995’te Netscape Navigator’ın 2. sürümünde başladı. Ertesi yıl, Microsoft, kendi sürümlerini oluşturmak için JavaScript'i reverse-engineered(tersine mühendislik) ile tekrar JScript olarak oluşturdu. JScript, Internet Explorer tarayıcısının 3. sürümüyle birlikte geliyordu ve neredeyse aynı JavaScript ve tuhaflıklar dahil olmak üzere, JavaScript'le aynıydı, ancak yalnızca bazı ekstra Internet Explorer özelliklerine sahipti.

ECMAScript'in Doğuşu


JScript'in (ve diğer varyantların) JavaScript ile uyumlu kalmasını sağlamak için Netscape ve Sun Microsystems, dili standartlaştırmak için motive olmuşlardır. Bunu , standarta ev sahipliği yapacak Avrupa Bilgisayar Üreticileri Birliği'nin yardımı ile yaptılar . Standartlaştırılmış dile, Sun'ın Java ticari markasını ihlal etmekten kaçınmak için ECMAScript adı verildi - bu oldukça karışık bir duruma neden oldu. Sonunda, şartnameye atıfta bulunmak için ECMAScript ve dilin kendisine atıfta bulunmak için JavaScript kullanıldı (ve hala kullanılıyor).

ECMAScript 2015 ile ES6 ilişkisi


ECMAScript 2015 (ES2015 olarak adlandırılır) terimi de sıklıkla görülmektedir. ES6 ile ne ilgisi var?

2011 yılında, ECMAScript 5.1'in piyasaya sürülmesinden sonra 6.0 versiyonuna başlandı. Bu nedenle, ES6 kelimesinin orijinal anlamı, JavaScript dilinin bir sonraki sürümüne atıfta bulunur.

Ancak, bu sürüm çok fazla gramer özellikleri getirdiğinden ve birçok kurum ve birey geliştirme sürecinde yeni özellikler sunmaya devam etmektedir. İşler hızla netleşti ve tek bir sürümde tanıtılacak tüm özellikleri dahil etmek mümkün değil. Normal uygulama önce 6.0 sürümünü, ardından bir süre sonra 6.1 sürümünü, sonra da 6.2, sürüm 6.3'ü ve sonra sürümleri yayınlamaktır.

Ancak, standart ayarlayıcılar bunu yapmak istememektedir. Standart yükseltmeyi düzenli bir süreç haline getirmek istiyorlar: Herkes herhangi bir zamanda standartlar kuruluna yeni bir dilbilgisi teklifi sunabilir ve daha sonra standartlar komisyonu tekliflerin kabul edilebilir olup olmadığını ve hangi iyileştirmelerin gerekip gerekmediğini değerlendirmek için ayda bir kez toplanır. Bir dizi toplantıdan sonra, bir teklif yeterince olgunsa, resmen standarda girebilir. Bununla birlikte, standart sürüm yükseltme her ay değişen sürekli bir işlem haline geliyor.

Standartlar Komitesi nihayet, standardın her yılın haziran ayında, yılın resmi sürümü olarak resmen yayınlanmasına karar vermiştir. İlerleyen zamanda, bu sürüme bağlı olarak değişiklikler yapılacak, yılın gelecek haziran ayına kadar, taslak doğal olarak yeni yıl sürümü olacak. Bu şekilde, önceki sürüm numarasına ihtiyacınız yoktur, sadece yıl işaretini kullanılmalı.

ES6'nın ilk versiyonu Haziran 2015'te yayınlandı ve resmi adı ECMAScript 2015 Standardı (ES2015). Haziran 2016'da, biraz revize edilmiş ECMAScript 2016 Standardı (ES2016) planlandığı gibi yayınlandı. Bu versiyon ES6.1 olarak kabul edilebilir, çünkü ikisi arasındaki fark çok küçüktür (sadece dizi örneği includes ve üstel işlem yöntemi eklenir), temelde aynı standart. Plana göre, ES2017 standardı Haziran 2017'de yayınlandı.

Bu nedenle, ES6 hem ES2015, ES2016, ES2017, vb. Kapsayan, 5.1'den sonraki yeni nesil JavaScript anlamına gelen, hem tarihsel bir terim hem de genel bir terimdir; Dil standardı ES6'nın bu makalede bahsedildiği yer genellikle ES2015 standardına atıfta bulunur, ancak bazen "yeni nesil JavaScript dilide" anlamına gelir.

Dilbilgisi teklifleri için onay süreci


Herkes dil standardının gözden geçirilmesini istemek için Standartlar Komitesine (TC39 Komitesi olarak da bilinir) teklif verebilir.

Yeni bir gramer, tekliften formaliteye kadar beş aşamadan geçmelidir. Her aşamadaki değişikliklerin TC39 komitesi tarafından onaylanması gerekir.

Bir teklif 2. Aşamaya geçtiği sürece, kesinlikle gelecekteki resmi standartlara dahil edilecektir. Mevcut tüm ECMAScript teklifleri TC39'un resmi web sitesinde GitHub.com/tc39/ecma262 adresinde görülebilir.

ECMAScript Tarihi


ES6, geliştirmenin başlangıcından son sürümüne kadar 15 yıl geçti.

Daha önce belirtildiği gibi, ECMAScript 1.0 1997'de, ECMAScript 2.0 (Haziran 1998) ve ECMAScript 3.0 (Aralık 1999) sonraki iki yıl boyunca art arda serbest bırakıldı. Sürüm 3.0, endüstride yaygın olarak desteklenen, iletişim standardı haline gelen, JavaScript dilinin temel sözdizimini oluşturan büyük bir başarıdır ve gelecek sürümler tamamen devralınır. Bu gün, javaScript'e yeni başlayanlar ilk etapta JavaScript 3.0 sözdizimini öğrenirler.

2000 yılında, ECMAScript 4.0 demlenmeye başladı. Bu sürüm sonunda standart tarafından geçmedi, ancak içeriğinin çoğu ES6 tarafından devralındı. Bu nedenle, ES6 geliştirme için başlangıç ​​noktası aslında 2000'dir.

ES4 neden geçmedi? Bu sürüm çok radikal olduğundan, ES3'ün kapsamlı bir şekilde yükseltilmesi, Standartlar Komitesi'nin bazı üyelerini kabul etmek istememiştir. ECMA'nın Teknik Komitesi 39 (TC39), Microsoft, Mozilla ve Google gibi büyük şirketleri içeren, ECMAScript standardının geliştirilmesinden sorumludur.

Ekim 2007’de, ECMAScript 4.0 versiyon taslağı yayınlandı ve resmi versiyonun ertesi yılın Ağustos ayında yayınlanması bekleniyordu. Ancak, taraflar arasında bu standardın geçip geçmemesi konusunda ciddi farklılıklar olmuştur. Yahoo, Microsoft ve Google liderliğindeki büyük şirketler, JavaScript’in çarpıcı biçimde yükseltilmesine karşı çıkıyor ve küçük değişikliklerin savunuculuğunu yapıyor, JavaScriptin üreticisi Brendan Eich'in başkanlığındaki Mozilla, mevcut taslaklara bağlı kalıyorlar.

Temmuz 2008'de, bir sonraki sürümde bulunması gereken işlevler nedeniyle, taraflar çok bölünmüş ve tartışma çok yoğundu ECMA toplantısı ECMAScript 4.0'ın gelişimini askıya almaya ve mevcut işlevsel iyileştirmelerin küçük bir bölümünü ECMAScript olarak yayınlamaya karar verdi. 3.1, diğer radikal fikirlerin kapsamını daha sonraki versiyonlara genişletirken, toplantı atmosferi nedeniyle, proje kodunun versiyonuna Harmony (Armoni) adı verilir. Toplantıdan kısa bir süre sonra ECMAScript 3.1, ECMAScript 5 olarak yeniden adlandırıldı.

Aralık 2009’da ECMAScript 5.0 sürümü resmen yayınlandı. Harmony projesi ikiye ayrılır. Belirebilir fikirlerden bazıları JavaScript.next olarak adlandırılmaya devam edilir ve daha sonra ECMAScript 6'ya dönüşür, bazı çok olgun olmayan fikirlerin gelecekte JavaScript.next.next olarak kabul edilir. TC39 komitesinin genel düşüncesi, ES5'in ES3 ile temel olarak uyumlu olduğu ve daha büyük sözdizimi düzeltmeleri ve JavaScript.next tarafından yapılacak yeni özelliklerin eklenmiş olmasıdır. O zaman, JavaScript.next ES6'ya, altıncı baskının ardından ES7'ye atıfta bulundu. TC39'un kararı, ES5'in 2013 ortasında JavaScript geliştirilmesinde ana standart olacağı ve önümüzdeki beş yıl boyunca bu konumda kalacağı yönündedir.

Haziran 2011'de ECMAScript sürüm 5.1 piyasaya sürüldü ve ISO uluslararası standardı haline geldi (ISO / IEC 16262: 2011).

Mart 2013'te, ECMAScript 6 taslağı dondurulmuş ve yeni özellikler eklenmemiştir. Yeni işlevsel fikir ECMAScript 7'de yer alacaktır.

Aralık 2013'te ECMAScript 6 taslağı yayımlandı. Ardından, tüm taraflardan gelen geri bildirimleri almak için 12 aylık bir tartışma dönemi var.

Haziran 2015'te ECMAScript 6 resmi olarak kabul edildi ve uluslararası bir standart haline geldi. 2000 yılında beri 15 yıl geçti.

Gelişmiş Versiyonlar

Büyük tarayıcıların en son sürümleri olan ES6 desteği kangax.github.io/compat-table/es6/ adresinde bulunabilir. Zamanla, destek büyüdü ve ES6 dilbilgisi özelliklerinin %90'ından fazlası uygulandı.

ES6(ES 2015) ile gelen yeni özellikler


Lütfen konu haricinde soru sormayın cevaplanmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Lütfen Yukarıda ki mesajları okuyun tekrar aynı soruları sormayın.

5096

KATEGORİ
 • HTML
 • CSS
 • PHP
 • JQUERY
 • PHOTOSHOP
 • JavaScript
 • Web Dünyası
 • Linux
 • MİTHRİL FRAMEWORK
 • Laravel
 • Git
 • React
POPÜLER MAKALE
 • HTML LİNK(Bağlantı)EKLEME - LİNK VERME
 • HTML YAZI VE RESİM ORTALAMA
 • HTML RESME LİNK VERME
 • HTML FORM OLUŞTURMA
 • CSS YATAY MENÜ YAPIMI
 • HTML RESİM EKLEME
 • CSS (BOYUT) GENİŞLİK VE YÜKSEKLİK (Width-Height)
 • HTML DİV ve SPAN NEDİR?
 • HTML ARKAPLANA MÜZİK EKLEME
 • KALİTE KAYBETMEDEN RESİMLERİ BÜYÜTME
ETİKET
WEBCEBİR © 2013 Tüm hakları saklıdır.