Linux Mint Nedir?

Linux Mint, Ubuntu ve Debian temel alınarak geliştirilen, masaüstü kullanıcılarına yönelik bir Linux dağıtımıdır.

Linux Mint, çoğu modern sistemlerde, özellik olarak x86 ve x64 tipi makinelerde çalışmak üzere tasarlanmış bir bilgisayar işletim sistemidir.

Linux Mint, Ubuntu dağıtımına dayanır ve Ubuntu, Debian dağıtımına dayanır.

Linux Mint'in amacı hem güçlü hem de kullanımı kolay, modern, zarif ve konforlu bir işletim sistemi üretmektir.

Linux Mint, Windows veya Mac-Os'un aksine 4 farklı masaüstü bilgisayar seçeneği sunan bir bilgisayar işletim sistemidir. Ana sürüm olarak, bizzat Linux Mint ekibi tarafından geliştirilen Cinnamon masaüstü ortamı ile MATE masaüstü ortamını içeren sürümleri yayınlamaktadır. Ayrıca KDE ve Xfce masaüstü ortamlarını içeren sürümleri de seçenek olarak sunulmaktadır.

Linux Mint oldukça geniş bir katkıcı topluluğa sahiptir. Tamamen gönüllülerden oluşan geliştirici ağı ve yine gönüllülerin kurduğu yerel destek siteleri ile yerel dillerde destek verilmekte ve tercüme çalışmalarına katılım sağlanmaktadır. Linux Mint türkçe desteği çok iyi durumdadır.

2006 yılında piyasaya sürülen Linux Mint, küresel geliştiriciler ve katkıda bulunanlar topluluğu tarafından inşa edildi ve Ubuntu'nunkine benzer işlevsellik, işlem ve süreçler sunuyor. Linux Mint'in temel farkı, kullanıcı arayüzü ve etkileşim kolaylığıdır.

Linux Mint’in kullanıcılar tarafından kısa sürede benimsenmiş olmasının en önemli nedenlerinden biri de işletim sisteminin standart Windows’a çok benzeyen Mate masaüstü ortamını kullanıyor olması ve işletim sisteminin kurulum ya da kullanımının çok kolay olmasıdır. Bilgisayar kullanıcılarına kur ve çalıştır şekilde hazır paketlerle birlikte gelen işletim sisteminde bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği her şey düşünülmüş.

windows'da CMD, Komut Satırı olarak da bilinen ve Windows işletim sistemli cihazlarda yer alan MS-Dos tabanlı bir kod yazma konsoludur. Bu alana giriş yaparak çok sayıda kod yardımıyla, çok sayıda bilgiye erişebilir, kopyala-yapıştır türü Dosya işlemler yapılabilir. Windowsun ilk zamanlarında çok kullanılan komut satırı zamanla son kullanıcıya hitap eden bu işlemler daha basit görsel alanda yapılmasıdır. Linux işletim sistemlerinde aynı düzen terminal ekranında yapılması son kullanıcıların bu terminalı kullanamadığı için uzun bir zamandır Linux işletim sistemini kullanmamışlardır Linux Mint ise son kullanıcılara hitap eder, Terminal kullanımı azaltmıştır. Kopyalama, yapıştır, taşıma gibi dosya işlemleri ve proğram kurulumu kullanımı çok kolay basit bir işlemlerdir.

Linux®, Tabanlı işletim sistemlerinde olduğu gibi Linux Mint neredeyse tüm kişisel bilgisayarlarda çalışan ücretsiz veya açık kaynaklı , kullanıcı odaklı bir işletim sistemidir.

Linux Mint, Libre Office, Firefox, Video ve Ses kodekleri, vb... gibi önceden yüklenmiş bir çok yazılım ile birlikte gelir.

Linux Mint en popüler masaüstü Linux dağıtımlarından biridir ve milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Windows ve Mac-Os'dan sonra ençok kullanılan 3. işletim sistemidir.


Linux Mint'in başarısının bazı nedenleri:


Webmasterlar için php ve mysql Gibi web proğramlar en iyi linux işletim sistemlerinde çalışmaktadır. websiteler php ve mysql'de hazırlanmışsa Hosting Firmaların Linux serverlarında barındırılmakta tabiki Linux işletim sistemine hakim olmamız, Linux server işletim sistemlerini kullanabilmemiz için bazı linux komutlarını çok iyi bilmemiz gerekmektedir.

İnternet dünyasında en çok tercih edilen web sunucuları Linux tabanını kullanan web sunucularıdır. Bunun nedeni Linux işletim sistemlerinin hem diğer sistemlere göre daha güvenli ve sürdürülebilir olması hem de kullanıcılarına sunduğu esnek özelleştirilebilme seçenekleridir. Linux Server işletim sistemi olarak en çok tercih edilen işletim sistemleri; CentOS, Ubuntu Server, Gentoo, Debian ve Slackware’dir.

Linux Kullanım Önerisi


Tabiki alışkanlıklarımızdan kurtulmak kolay olmuyor. Direk Linux işletim sistemini kurmak ve kullanmak size zor gelebilir. Öncelikle önemli dosyalarınız varsa yedeğinizi alın. Hardiskinizi ikiye bölün veya en az 30 gb ve üzeri yer ayırın ve bu bölüme Linux mint yükleyin (Size önerim Linux Mint Mate) Linux Mint Kurulumu çok basitdir; Youtube'da bununla ilgili bir çok video bulabilirsiniz. Linux Mint'i Bilgisayara kurduğunuzda tekrar Bilgisayarınız açıldığında size windows'mu, linux mint'mi başalatıyım diye soracaktır; Böylelikle iki işletim sistemini kullanabilirsiniz. Zamanla alıştıkça artık windows'u kullanmayacaksınız.

Kullandığımız Android telefonların işletim sistemi olarak linux çekirdeğini kullanıyor. Android Telefonu kullanabildiğinize göre kolayca işletim sistemine uyum sağlayacaksınız. Android Telefonlarda Google Play Store'den proğram yüklediğimiz gibi Linux Mint'de yazılım yönetici vardır. Burdan aradığımız programı seçerek kolayca kurarız; aynı Android sistemde ki gibi. Ayrıca belirtmek isterim Linux Mint en son sürümü yükleyin bilgisayarın donanımı otomatik tanır sürücü yükleme ile uğraşmazsınız.

Çeşitli Linux Masaüstü Resimlerilinux mint mate

linux mint mate

linux mint mate

linux mint mate

linux mint mate

linux mint mate

Efendi Kartal 15/09/2023

Ben linux pardus kullanmaya başladım. Yeni/Acemi bir kullanıcıyım anlattıklarınız hoş ama Linux minte geçersem yeniden birçok şey öğrenmem gerekir diye tereddüt ediyorum. Soru istemiyorsunuz ama en azından bu ikisinin farkları nedir ne değildir açıklarsanız belki minte geçerim.

yönetici 20/09/2023

Linux pardus ve linux mint Aynıdır. ikiside ubuntudan türemiştir. Pardus, eski pardus değil çabuk çöküyor. linux mint içindeki yazılım yöneticisinde her proğram var Kurmasıda kolay, Denetim merkezi ile Windows denetim masası ile aynı linux mint kullanmak windows kullanmaktan daha kolay, sistemin iyise linux mint cinnamon kur Sistemin eski ise linux mint Mate kur.
Lütfen konu haricinde soru sormayın cevaplanmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Lütfen Yukarıda ki mesajları okuyun tekrar aynı soruları sormayın.

8017

KATEGORİ
 • HTML
 • CSS
 • PHP
 • JQUERY
 • PHOTOSHOP
 • JavaScript
 • Web Dünyası
 • Linux
 • MİTHRİL FRAMEWORK
 • Laravel
 • Git
 • React
POPÜLER MAKALE
 • HTML LİNK(Bağlantı)EKLEME - LİNK VERME
 • HTML YAZI VE RESİM ORTALAMA
 • HTML RESME LİNK VERME
 • HTML FORM OLUŞTURMA
 • CSS YATAY MENÜ YAPIMI
 • HTML RESİM EKLEME
 • CSS (BOYUT) GENİŞLİK VE YÜKSEKLİK (Width-Height)
 • HTML DİV ve SPAN NEDİR?
 • HTML ARKAPLANA MÜZİK EKLEME
 • KALİTE KAYBETMEDEN RESİMLERİ BÜYÜTME
ETİKET
WEBCEBİR © 2013 Tüm hakları saklıdır.