PHP wordwrap() FONKSİYONU KULLANIMI

WordWrap() Fonksiyonu bir metni belli bir uzunlukda keser. Örneğin Metin Çok uzunsa belirlediğimiz bir uzunlukta kalan satırı yeni bir satırda gösterebiliriz. Kesme Parametresini true verirseniz, belirtilen değer kelimenin ortasında bile olsa kesme işlemini yapar. Default değeri (false) kalırsa belirtilen uzunluktan itibaren kelimenin ilk bittiği karakterden itibaren kesme işlemini yapar.

Sözdizimi:

wordwrap(metin, genişlik, satırsonu, kesim)

Belirtilen metni belirtilen genişlikte belirtilen satırsonu karakterini kullanarak keser.

Paremetreler:

metin : Gereklidir. Kesilecek metin.

genişlik: İsteğe bağlı. maksimum sütun genişliğini belirtir. 75 sayısı öntanımlıdır.

satırsonu : İsteğe bağlı. Kesmek için kullanılan özel karakterleri belirtmek için kullanılır. Misal "<br/>" html etiketi kullanarak kalan metni bir alt satıra alır. '\n' öntanımlıdır.

kesim : İsteğe bağlı. Kesme Parametresini true verirseniz, belirtilen değer kelimenin ortasında bile olsa kesme işlemini yapar. (İkinci örneğe bakınız).

Örnek 1:

$metin = "Hiç kimse başarı merdivenine elleri cebinde 

          tırmanmamıştır. "; 

$yeni = wordwrap($metin, 7, "
\n"); echo $yeni;

ÇIKTI:

Hiç
kimse
başarı
merdivenine
elleri
cebinde
tırmanmamıştır.

Yukarı çıktıda gördüğünüz üzere 7. karakterden itibaren kelimenin bittiği ilk karakterde kesme işlemi yaptı. Üstteki çıktıda bazı kelimeler 7 karakteri aşmış olmasına rağmen kelimeyi ortasından kesmedi. Eğer kelimenin ortasında bile olsa kesme işlemini yapmasını isterseniz, parametre olarak true belirtmeniz yeterli olacak.

Örnek 2:

$metin = "Çoooooooooooook uzuuuuuuuuuun bir sözcük.";

$yeni = wordwrap($metin, 10, "
", true); echo $yeni;

ÇIKTI:

Çoooooooo
oooook
uzuuuuuuuu
uun bir
sözcük.

Yukarıda gördüğünüz gibi parametre olarak true belirttik ve kelimeler belirtilen sayıya göre orantılı olarak tamamlanmadan kelimeyi keserek alt satıra kalanını aldı.


Adınız

Eposta

Mesaj

5185

Güvenlik No

REKLAM
KATEGORİ
POPÜLER MAKALE